ΤΕΜΠΗ

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γυμνασίου Καρύστου στηρίζουμε και επιβραβεύουμε την πρωτοβουλία των μαθητών μας να εκφράσουν τη διαμαρτυρία τους για τα Τέμπη , δημοσιεύοντας τη δράση αυτή με το βίντεο που ακολουθεί.

Λίγα λόγια πριν το παρακολουθήσετε:

Το βίντεο χωρίζεται σε δύο μέρη. Στο πρώτο μέρος παρακολουθούμε την προετοιμασία των παιδιών που συγχρόνως συμβολίζει και την επιβίβαση των επιβατών των Τεμπών στο τρένο. Οι καρέκλες είναι τοποθετημένες σε σχήμα τρένου. Αρχικά άδειες, έπειτα σιγά σιγά γεμίζουν. Το τρένο είναι έτοιμο προς αναχώρηση. Ο πρόεδρος του 15μελούς αναφέρεται στο τραγικό δυστύχημα.

Στο δεύτερο μέρος αρχίζει το κυρίως μέρος της αναπαράστασης. Το τρένο ξεκινά και οι μαθητές-επιβάτες  χαιρετούν χαρούμενοι που θα επιστρέψουν στα σπίτια τους. Τίποτα δεν προϊδεάζει γι’ αυτό που θα ακολουθήσει αργότερα. Έπειτα για λίγο σκοτάδι. Αλλαγή σκηνής. Το τρένο έχει συγκρουστεί. Οι μαθητές-επιβάτες παρουσιάζουν το όνομα και την ηλικία τους και φεύγουν από το πλάνο. Ο τρόπος που αυτοπαρουσιάζονται είναι μοναδικός : άλλοι από αυτούς  σοβαροί, άλλοι θλιμμένοι, άλλοι χαμογελαστοί, άλλοι με βροντερή φωνή, άλλοι χαμηλόφωνα, άλλοι ψελλίζουν. Ο καθένας αντιδρά αυθόρμητα, χωρίς φίλτρα . Ο καθένας είναι στον δικό του κόσμο, γιατί έτσι ακριβώς είμαστε όλοι  έξω στη ζωή μας και οι άνθρωποι που χάθηκαν στα Τέμπη ήταν όπως όλοι εμείς. Κάποιοι πέφτουν ο ένας πάνω στον άλλο καθώς αποχωρούν , ενώ θόρυβος συνοδεύει τα πλάνα αποτυπώνοντας τις συνθήκες της σύγκρουσης.

Στο τέλος της σκηνής όλοι οι μαθητές- επιβάτες έχουν εγκαταλείψει τις θέσεις τους από το τρένο αναπαράστασης, συμβολίζοντας  την αναχώρηση των ψυχών τους από αυτή τη ζωή. Τα χαρτιά που κρατούσαν πριν με τα ονόματα και την ηλικία τους τα παίρνει ο αέρας ένα, ένα και οι ψυχές κατευθύνονται προς τον ουρανό και το φως. Στη γη μένουν μόνο άδειες καρέκλες και μια μαυροντυμένη γυναίκα .

Ο πρόεδρος του 15 μελούς ολοκληρώνει την ομιλία του

«… Θα τιμήσουμε τους νεκρούς και θα αγωνιζόμαστε για τα δικαιώματά μας, για ένα καλύτερο μέλλον με ελπίδα και ασφάλεια»

Συντάκτης

Βασιλική Σμυρλή , φιλόλογος